13 Haziran 2010 Pazar

YAPRAKLARI TOPLADIK


YAPRAKLARI TOPLADIK
Karalahana dolmasını çok sevdiğim kadar üzüm yaprağından yapılan dolmalara da bayılırım ve çok iştahlı yerim. Gerçi kim yemezki değilmi.
Bugün üzüm yapraklarını topladık kışa hazırlık yaptık. Her sene biz bu işi yapıyoruz. Yapraklar henüz taze iken onları topluyoruz. Salamura yapıp bir kış boyunca üzüm yaprağı dolması yiyoruz.
Bu sene hanım salamura yapmayacağını söyledi yaprakları üstüste koyup sap kısımlarını koparıp buzdolabı poşetlerine koyup havasını iyice aldıktan sonra dondurucuda saklıyacağını bu şekilde yaptığında daha güzel ve üzüm yapraklarının taptaze kaldığını, salamurada ise tuzdan sebeb yok az koydun yok çok koydun yaprak eridi, yaprak sarardı gibi sorunlar yaşamayacağını söyledi.

Yaprak çok olunca komşularımızı çağırıp imece usulü ile çok kısa bir sürede bitirdik. Bu kışda yapraklarımız çok bol bir şekilde hazırlandı. Mevlam ağız tadı ile yememizi nasip etsin inşaallah.

Sevgi ve saygılarımla.

10 yorum:

bilge dedi ki...

benimde 2 tane asmam var onlardan topladım yaprakları ben hafif suda haşlıyorum soğuduktan sonra torbalarda dipfrize bırakıyorum yapacağım zamanda tekrar haşlamıyoum yıllardır böyle yaparım sağlıkla yemek nasip olsun eşinizin ve komşularınzında ellerine sağlık..

GÖNÜL dedi ki...

bir sene ben de taze olarak koymuştum ama çıkardığımda hepsi parçalandı özel yapım şekli varmı

ladygreenriver dedi ki...

amin inşallah..ne kadar şanslısınız ki bahçeniz var,Allah daim etsin inşallah..

Pecados da mesa dedi ki...

Merhaba;

Muito interessante!
Muito bonita a cultura da Turquia!
Eu gosto muito.
Beijo!

Maria Paula-BRASIL-

ŞÜKRAN dedi ki...

Fuat bey kolay gelsin Hanımlar yapmış ne güzel.. Öncelikle onların ellerine sağlık İnşllah hepimiz ağız tadıyla yeriz.. Bnede eşinizin yaptığı gibi her sene taze yaptrakları toplar saplarını kırıp poşetleyerek derin dondurucumda kat kat muhafaza ederim, hazırlayacağım zamanda taze yaprak gibi haşlayıp sararım.. Zaten salamura bizim gibi orta yaşlılara ve de özellikle tansiyon hastakları için oldukça tuz açısından risk taşıyor.. Saygılar selamlar..

Krema Tadında dedi ki...

Fuat bey kolay gelsin taze asmadan yapılan dolmalar çok güzel olur saygılar

sarkaç dedi ki...

Bir bahçeye, çeşit çeşit ağaçlara sahip olmak, onların ürünlerini toplamak güzel ama ben en çok, bir sofrabezinin etrafında oturup dostlarla paylaşılan sohbetlere imrendim.

Asiye dedi ki...

güzel bir düşünce deepfreze ye koymak. Ben de deneyeceğim fakat nasıl yaptıklarını daha detaylı yazmış olsaydınız keşke.
Mesela taze yaprak sarılmaya hazırlanırken haşlandıktan sonra sapları koparılır. Dondurucuda saklamaya hazırlık için yapraklar haşlanarak mı dondurucuya konuluyor? Haşlanmadan konulacaksa, kullanacağımız zaman haşlayınca saplarını koparsak olur mu acaba?
Sorularım bilmediğim için, tamamen acemice ama bilmek isterim.

Kolay gelsin, saygılar...

Fuat Gencal dedi ki...

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sağolun.

Saygılarımla

celebi74 dedi ki...

amin...

Related Posts with Thumbnails