16 Kasım 2009 Pazartesi

TAVUĞUM


ÇOK UĞRAŞTIM


     Evet,  istediğim şekil ve kalitede tavuk yetiştirmek için 4 yıldır

çok uğraştım. Fakat henüz istediğim kaliteyi yakalayamadım.

 
    Tabii,  şimdi diyorsunuz sen ne anlatıyorsun. Doğru söylüyorsunuz. Ben çok uzun yıllar tavuk yetiştirdim. Çok farklı ırklar ve cinsler hep elimden geldi geçti. Fakat tüm bu cins tavukların içerisinden en kaliteli ve yumurta kapasitesi en yüksek olan tavuğu çoğaltmak istedim...

     Yarka cinsi kırmızı tavuklar yumurta bakımında çok iyiydiler. Fakat çok dayanıksızdılar; bir hastalık geldiğinde ilk önce onlar ölürlerdi.
     Hint tavukları çok dayanıklı idiler; fakat onlar da hiç yumurta
yapmıyorlardı. Hemen gurk düşüp kuluçka yatıyorlardı.
   
     Legornlar çok zayıf ve çelimsizdiler ama güzel umurtluyorlardı.
   

     Brahmalar, hem dev cochin, hem cüce cochinler, fizanlar, habeşler, sultan ve daha neler neler... Kiminin yumurtası küçük,
kimi kilo yapar yumurtlamaz, kimi kavgacı birbirinin gözünü çıkarır. Kimi yumurtasını gizler bulamazsın.
    
     Hepsinin iyi özelliğini alacak bana hem dayanıklı hem de yumurtacı tavuk gerekiyordu. Bu nedenle bazı cins tavuk ve horazlardan aldığım yumurtalardan çıkan civcivleri yine istediğim cinslerle birleştirdim.Tam 4 yıldır uğraşıyorum. Dayanıklılık olarak istediğim sonucu yavaş yavaş alıyorum. İnşaalah 1-2 yıla kadar yumurtada da yüksek kalite olan tavuğu yetiştireceğim.


     Resimde gördüğünüz tavuğumda tam 7 cins tavuğun özellikleri var. Yalnız yumurta adedini tam istediğim sayıya ulaştıramadım.


      Sevgi ve saygılarımla.
 
       Fuat Gencal

3 yorum:

mosquito dedi ki...

Bu kadar tavuk cinsi olduğunu bilmiyordum.Doğal bir hayat yaşamanız ne güzel.Benim hep özendiğim birşeydir..

thares dedi ki...

Fotoğrafta görünen tavuğunuz Light Sussex tavuğu değil mi. Light Sussex tavuklar için yıllık yumurta sayısı 240-260 arası deniliyor.
Light Sussex tavuklar canlı mizacı, dayanıklılığı, güzel görünümü, sık kuluçka olabilme özelliği ve yumurta randımanı onu tüm dünyada bahçelerinde hobi ve yumurta amaçlı tavuk besleyenlerin favori türü yapmıştır.
Bende köy tavuğu denilen cinsten tavuklara sahibim yumurta verimleri bakımla doğru orantılı gibi geldi bana. 29 Ocak 2010 tarihinde yumurtlamaya başlayan tavuklarım dört tavuğum ortalama her gün üç yumurta yapıyor. Buna göre yumurta verimi size göre iyi değil mi
http://thares.blogcu.com

TAZE NANE dedi ki...

Fuat abi sussex cinsi tavuksa eğer benim 1 tane var ayaklar paçalı, hem yumurta hem et tavuğu tarzında iyi bir tavuk cinsi diye düşünüyorum. Benimde verimsiz karışık bir tavuk gurubum var, bunları düzeltmeye çalışıyorum. İyi bir cins arıyorum.
1- sussex
2- playmut
3- Australorp
4- beyaz bir tavuk ama şimdilik ismini bilmiyorum

Related Posts with Thumbnails