26 Haziran 2010 Cumartesi

DUTLAR ÇÜRÜDÜ


DUTLAR ÇÜRÜDÜ

Günlerdir aralıksız yağan yağmur, sıcaklığın azalması bahçeye inmemi engelledi. Birazda hastalıktan yeni çıkmamın verdiği tembellikte vardı bahçeye doğru dürüst bakamadım. Her yer yağmur dolayısı ile çamur olmuştu.
Dün öğleden sonra bir ara güneş yüzünü gösterdi. Bende ne var ne yok diye bahçeye indim ilk gözüme çarpan dutlar oldu yağmur yediği için çoğu yerlere dökülmüş özellikle beyaz dutum çok etkilenmişti. Bu sene doğru dürüst toplayamadık. O kadar lezzetliki tarif edemem tam olduğunda sanki bal damlıyor, ve mis gibi dut kokusunu alıyorsunuz. Çocuklarıma, komşularıma her sene mutlaka yediririm. Tadını bilenler telefonla açıp dutların olup olmadığını sorarlar oldu haberini aldıklarında mutlaka toplamaya gelirlerdi.

Bu sene nisan ayında çok beklediğimiz yağmurlar haziran ayına sarkınca dutlar dalında çürüdü çoğuda yerlere döküldü Dalında toplayabildiğimi topladım yerler biraz kurusun çadır serip kalanını toplayacağız.

Sevgi ve saygılarımla.

3 yorum:

aysemmutfakta dedi ki...

insanın böyle bir ortamda hayatının geçmesi harika bizim belediyenin verdiği yüzelli metre kare bir bahçemiz var eşim çok uğraştı öğrendi.size bir sorum olacak eylülde sarımsak dikmiştik geçen pazar topladık erkenmi aceba çünkü diğer komşularınki duruyor.birde biberlerde mantar varmış ne yapmalıyız.saygılarımla...

Fuat Gencal dedi ki...

Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.

Sarmısaklarınızı çok erken toplamışsınız. Ağustos ayında yada sonunda toplamalıydınız.
Biberlerdeki mantarlar için bence hiçbirşey yapmayın herşey doğal olsun. Mantar için ilaçlar var ama bence gerek yok ilaçsız kendi halinde yetişsin.

Saygılarımla.

aysemmutfakta dedi ki...

tşk ediyorum hayırlı cumalar.

Related Posts with Thumbnails