2 Ağustos 2010 Pazartesi

YAMAN BEYİ KAYBEDİYORDUM


YAMAN BEYİ KAYBEDİYORDUM
Yaman bey kimdir? Diye geçti içinizden biliyorum. Yaman Bey benim üzerinde tam 7-8 yıl çalıştığım ve üstünde en az 7 ayrı ırk olan damızlık horozum. Bugün tam olarak 3 yaşında. Az daha bugün Yaman Beyi kaybediyordum.

7 ayrı ırk demek: Farklı 7 cins tavuğun tüm özelliklerini üzerinde taşıyor demek. Hatırlarsanız, Karakızım bana süpriz yapmıştı. Ormanda yumurtlamış civcivlerini çıkartıp eve getirmişti. İşte o civcivler tek babadan ve aynı annenin yumurtalarından  çıkmıştı. Ama rengarenkti civcivlerin içerisinde her cins civciv vardı.

Bundan yaklaşık iki ay önce Ülviye ablam" kuluçka yatıracağını ve Yaman Beyin yavrularının olmasını istediği için belli bir süre kendisine vermemi " istedi. Ben kuluçkalarımı yatırmıştım. Bütün kuluçkalar çıktığında epeyi civciv çıkacaktı. Dahada kuluçka yatırmayacağım için  Yaman Beyi ablama verdim. Ablamda yaklaşık 2 ay gibi bir süre kalan Yaman Bey, ablamın boxer ve sosis cinsi köpeklerine alışmış artık köpeklerden kaçmaz olmuştu. Orada görevini tamalayan Yaman Beyi (Ablam toplam 2 kuluçka tavuk yatırdı ve yaklaşık 30 civciv çıkarttı.) dün eve getirdim.

Bu sabah  çok sıcak ama puslu bir hava hakimdi. Oğlumla bu sene ektiğimiz fidanları sularken tavuklarıda açtık havalansınlar gezsinler diye. Tüm tavuklar civcivler dışarıda iken bizde oğlumla fidanları suluyorduk. Hortumun uzanmadığı yerleride 10 kiloluk büyük şaşal bidonları ile sulamaya başladık. Ben taşa oturdum hortumla şaşalları dolduruyorum. Oğlum dolan şaşalları fidanların dibine döküp geliyor yeni bidonu alıyor. Bir ara öyle hızlı olmaya başladık ki bidon dolmadan oğlum boşaltıp yanıma gelmeye başladı. İşte ne oldu ise o sırada oldu Köpeğimiz Reis zincirini koparmış ve hızla yanımıza gelmişti onu gören tavuk ve civcivler çil yavrusu gibi etrafa dağılmışlardı.

Fakat Yaman Beyde en ufak bir tedirginlik yoktu ve hala yerde yem topluyordu.

Reis Yaman Beye doğru hamle yaptı ve ben yakaladı zannettim. Yaman büyük bir bağırtıyla kaçmaya başladı. Reis peşinde bende hemen ayağa kalktım ve Reis'e durması için bağırıyorum. Ama ne çare ki hayvanın gözü dönmüş nasıl yakalarım diye deli gibi koşuyor. Oğlum koşarak Reisin önünde durdu bu sefer Reis yön değiştirdi  ve tavukların peşinden koşmaya başladı. Çok heyecanlandım. Kalbim hızlı hızlı atmaya başladı. Aklıma hemen rahmetli İsmet amcam geldi. İsmet amcam  kangal köpeği zincirinden boşalınca insanlara zarar vermesin diye peşinden koşmuş fakat kalbi fazla heyecana dayanamamış kalp krizi geçirerek bu hayata veda etmişti. Sakin olmaya çalıştım. Olsun yakalarsa yakalasın dedim. Ve koşmadım. Ama içim içimi yiyordum. Yakalarsa ben bir şey yapamıyorum diye. Oğlum sağolsun kıvrak hareketleri ile Reisi yakaladı ve bağladı.

Çok heyecanlı bir gün yaşadım Ben çok korktum. Yaman Bey çok korktu korkudan uzun süre ortaya çıkamadı. Oğlum çalıların arasında bulup kapıya getirdi.

Yaman Bey korkuyla yanıma geldi ve"tehlike geçtimi?" diye sorar gibi idi.

Diğer tavuk ve civcivler gayet rahat hayatlarına devam ediyorlardı. İnşaallah Yamanda bu korkuyu atlatacak.

Sevgi ve saygılarımla.

5 yorum:

ladygreenriver dedi ki...

aman çok geçmiş olsun.kıyamam ben onlara canım...Rabbim daha uzun ömürler versin sevimli gerçek dostlarımıza inşallah...

♥pemb€sinti dedi ki...

cok gecmıs olsun abi

Fuat Gencal dedi ki...

Çok teşekkür ederim. Sağolun.

Saygılarımla.

thares dedi ki...

Geçmiş Olsun Yaman Beyde Gösterişli ve Çalımlıymış Maşallah

sarkaç dedi ki...

Allah korumuş, ne Yaman Bey'e ne Reis'e kıyılabilir.

Related Posts with Thumbnails