7 Kasım 2010 Pazar

OĞLUM HAZIRLADI BEN YEDİM

Bugün bahardan kalma bir gün vardı. Ailecek bahçemizdeydik. Bir ara hamsi satan bir araba kapıya geldi.Eşimde hamsiler çok taze olduğu için 2 kg satın aldı. Hamsileri bahçedeki çeşmede temizledi. Oğlum annesine "anne ben bahçede kendim ğişirip kendim yiyeceğim. Benim hamsilerimin orta kılçığını çıkart bana ver" dedi hanımda dediğini yaptı ve bir miktar hamsinin kılçığını alıp oğluma verdi.
Oğlum hemen tenekenin içerisinde tahta parçaları ile ateş yaktı. Yuvarlak tel ızgarayı önce temizledi sonra bir soğanı ortadan ikiye kesip tel ızgaranın üzerine bastırarak sürdü ardından hamsileri dizdi ve közlenen tenekenin üzerinde kızartmaya başladı. Ben hiç ses çıkartmadan kendisini izliyorum. Oğlumda beni sessiz görünce daha bir iştahlı yaptığı işi bitirmeye çalışıyor.
Oğlum koşarak bahçedeki daha körpe olan rokaların biraz iri olanlarını koparmaya başladı.
Ardından bir bütün ekmeği önce ikiye ayırdı sonra eliyle ortadan ikiye böldü. "Baba ekmeği tutarmısın"deyip elime verdi. Hemen dilimlediği soğanları birinci kat yaptı. Sonra toplayıp yıkadığı rokaları ikinci kat yaptı. Hamsileri sıcak sıcak rokaların üzerine koydu,sonra tekrar roka koyup elinde bir yarım limon hamsilerin üzerine sıkmaya başladı.
Ekmeğimi kapatıp "afiyet olsun babacığım" dedi.
bende kendisine teşekkür edip afiyetle yemeğe başladım.
Ekmeğin diğer yarısınıda aynı şekilde kendisine hazırlayıp büyük meşe ağacının altında oturdu iştahlı bir şekilde yemeğe başladı. Çok büyük bir onur duydum oğlum hazırlamıştı ben yemiştim. Hemde o kadar lezzetli idiki anlatamam.
Sevgi ve saygılarımla

5 yorum:

Jacqueline dedi ki...

afiyet olsun Fuat Bey,oğlunuzun da ellerine sağlık(:

ŞANSLI dedi ki...

Şifa olsun inşallah.Bizde Ordudayken bu tür ızgara çok yaptık.Gerçekten çok güzel oluyor.Hele kalabalık olunca daha bir zevkli.Oğlunuzun eline sağlık.
Saygılar...

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

afiyetler olsun. oğluş elinden de daha bir lezzetli olmuştur.
sevgiler

biyasimadahagirdim dedi ki...

eminim çok lezzetli olmuştur, afiyet olsun

Eymur Köyü dedi ki...

Tebrikler sayfanız çok güzel

Related Posts with Thumbnails